Jdi na obsah Jdi na menu
 


Školní rok 2008-2009

 

Výlet: Hrad Pecka (Mostek-Borovnice-Pecka-Červený vrch-Mostek)

Tak konečně jsme se vydali na náš první výlet v tomto školním roce. ObrazekNa nádraží jsme se sešli ještě za tmy, ale to vůbec nevadilo. V Borovničce přistoupily Lucka s Karolínou a v Borovnici na nás čakali Marek, Jana a Jakub. Kousek cesty s námi šel také Ondra se psem Betinkou. Cesta lesem nám příjemně utekla a o půl deváté jsme byli v Pecce na náměstí. Obrazek

 

 

 

Koupili jsme si každý něco dobrého. Naše cesta pokračovala k hradu.

 

 

 

 

Paní kastelánka přišla přesně v devět hodin, a tak mohla začít prohlídka hradu. Při prohlídce bylo potřeba dávat dobrý pozor, protože paní Haková pro nás měla připavené překvapení. Při cestě domů budeme hledat poklad. Abychom mohli poklad najít, dostaneme několik nápověd, které se budou vztahovat právě k výkladu paní kastelánky. ObrazekPo velmi pěkném vyprávění o historii hradu a životě Kryštofa Haranta jsme se s paní kastelánkou rozloučili a vrátili jsme se na náměstí. Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Tam nám paní Haková rozdala šifru, kterou musela každá skupinka rozluštit. Pro některé z nás to byla opravdu fuška. První tři skupiny pak dostali mapu. A teď už jen hurá za pokladem. Obrazek

 

 

 

 

 

Lucka, Verča a Nikola našli poklad první. Mohli ho tady vyzvednout a zapsat se do připraveného sešitku. Obrazek

 

 

 

 

 

Na zpáteční cestě jsme si povídali a brzy jsme dorazili na nádraží v Mostku, kde náš první výlet končil.

 

 

 

 

 

 

 Čtvrtek 13. 11. 2008  Sešli jsme se na další schůzce. Bylo třeba upevnit krmítka pro ptáčky do jednotlivých tříd, vybalit a umístit novou popelnici na sběr starých elektrických spotřebičů - projekt Recyklohraní, vyvěsit letáčky na sběr starých baterií, sběr starého pečiva pro útulky a letáčky, které informují žáky o dalších projektech, do kterých se chceme během letošního roku zapojit. Těmito projekty jsou:

Recyklohraní (sběr starých baterií a elektrických spotřebičů)

Bodlinka (péče o malého ježka, který by v přírodě přes zimu zahynul)

Adopce zvířat (přispění na péči některých zvířat v ZOO DK)

Hippoterapie (zakoupením pohlednice za 20,-Kč přispět na terapii pomocí koní)

 

Také jsme se učili Morseovu abecedu a některé zajímavé šifry, které z této abecedy vycházejí.

Domluvili jsme se na  výletu, který měl být již 8. 11. 2008, ale pro velmi nepříznivé počasí byl zrušen. Snad nám počasí v sobotu 15. 11. vyjde lépe. Na závěr schůzky jsme si zahráli několik oblíbených společenských her.

 

 

2. výlet: Mostek - Kuks - Braunův betlém - Dvůr Králové n/L - Mostek

V sobotu 15. 11. 2008 jsme se vydali na výlet do Kuksu a dále přes Braunův betlém do Dvora Králové n/L. V Kuksu jsme si prohlédli okolí zámku, Obrazeksnažili jsme se rozpoznat některé lidské cnosti a neřesti v podobě soch od Matyáše Bernarda Brauna.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naše cesta pokračovala po naučné stezce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

První zastavení bylo u Reliéfu sv. Františka.

Tam se nám pdařilo odlovit další kešku (poklad).

 

 

 

 

 

 

Pak jsme pokračovali dál. Obrazek

Cesta nám ubíhala docela rychle. Jen jsme občas museli řešit nějaké problémy, např. drobeček z rohlíku, který spadl Verče do oka.

 

 

Poskytování první pomoci

 

 

 

 

V betlému se děti rozdělily do skupinek po dvou a měly řešit několik indícií, které je pak dovedly k dalšímu pokladu. Obrazek

 

Hledání indícií a luštění  vzkazu, který byl napsán Morseovou abecedou

 

 

 

 

 

 

 

Po vyluštění jsme se všichni podle pokynů na lístečku sešli u kašny.Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ObrazekS potřebnými informacemi se skupinky vydaly hledat poklad. Za chvíli byl objeven. Vždy je potřeba se zapsat (zalogovat). Někteří si vyměnili drobné předměty v kešce a pak jsme ji schovali zpátky na její místo.

 

 

 

 

 

Tak a teď už jsme se jen vraceli zpátky k domovu.Prošli jsme kolem pramene SvobodyObrazek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naše cesta končila na nádraží ve Dvoře Králové n/L, kde jsme si odlovili ještě jednu kešku.Obrazek

 

Čekání na vlak jsme si zkrátili hraním různých her. Koupili jsme si čaj, čokoládu a někteří žvýkačku.

 

To je Michal a jeho bublina.

 

 

 

 

Výlet byl pěkný, našli jsme 3 další kešky a poznali jsme některá nová místa v našem kraji. Pokud to počasí dovolí, určitě zase brzy někam vyrazíme.

 

Čtvrtek 27. 11. 2008 Na této schůzce jsme pokračovali v poznávání některých zajímavých šifer. Jsou důležité pro psaní tajných zpráv a informací mezi členy našeho kroužku. Ukázali a zapsali jsme si šifry, které vycházejí z Morseovy abecedy (pila, travička, rybníček, molekuly, náhrdelník, déšť apod.) Nejvíce se nám však líbíla šifrovací Cardanova mřížka. Všichni jsem se ji naučili vyrobit a používat ji při psaní a luštění zašifrovaných zpráv.

 

Projekt Bodlinka

Tak jsme se koněčně dočkali. Dne 11. 12. 2008 nám pan Daniel Bílek přivezl z vrchlabského útulku nového ježečka, o kterého se budeme přes zimu starat. Je to zaše ježčí slečna a říkáme jí Šmudlinka někdy také Jaruška. Je velmi čiperná, dobře baští a skoro se nás nebojí. Dokonce i při vyučování vylézá ze svého domečku a poslouchá, co by se mohla přiučit.

Obrazek

 

Máme rozdělené služby. 8 dvojic se bude o našeho ježečka starat až do jara. Pak bude vypuštěn zpátky do přírody. Snad se mu u nás bude dobře dařit.

 

 

Ve čtvrtek 22. 1. 2009 jsme se na schůzce našeho kroužku učili některé  jednouché základní uzle. Příště budeme pokračovat těmi složitějšími.

 

AMBULANČNÍ UZEL

 

 

 

LODNÍ SMYČKA

LIŠČÍ SMYČKA

 

OSMIČKA

 

 

 

 

PŘEVINUTÉ OČKO

 

OČKO

 

 

 

 

Naučili jsme se také novou a velmi zajímavou šifru - čínštinu.

Pak jsme hráli veselé hry, např. Prasátko kvikni, Já, kráva, Na filny apod. Ani se nám nechtělo jít domů.

 

 

 

 DUBEN

V dubnu jsme vypustili do přírody našeho ježka. Snad se mu bude dobře dařit a dožije se vysokého věku. Odnesli jsme ho na kraj lesa na kopec k telefonnímu vysílači. Je to dost daleko od silnice, tak ho snad nic nepřejede.

 

KVĚTEN

Další pěknou akcí byl tajný výlet. Sešli jsme se v 9 hodin večer u školy. Připravili jsme si v tělocvičně žíněnky a spacáky na přespání. Když se trochu pořádně setmělo, vyrazili jsme do lesa na noční hru. Hráli jsme na Strážce světel. Bylo to moc fajn a parádně jsme si to užili.
 Pak jsme se vrátili do tělocvičny, zahráli jsme si několik her.

Ráno trochu pršelo. V pekárně jsme nakoupili rohlíky, čaje, marmeládu a tatranky na snídani. Po snídani jsme vyrazili na výlet - hledat poklad. Pršelo jen trochu a my jsme doufali, že déšť ustane. Ale opak byl pravdou. Spustil se takový liják, že jsme byli rádi,  že na myslivecké chatě pod Pradlem mají myslivci brigádu. Nechali nás v chatě trochu ohřát a uschnout.  Zavolali jsme rodičům, aby nás odvezli domů. Nalezení pokladu jsme tak museli odložit na jindy.

 

ČERVEN

Museli jsme dokončit hledání pokladu. Tentokrát jsme se vydali na kolách. Bylo krásně a cesta nám rychle ubíhala. Jen kdyby tam nebyli takové kopce. A někdy i pro kola nevhodný terém. Všechno jsme ale zvládli a mohli jsme si připsat další odlovenou kešku.

 

Obrazek

Obrazek